Haftalık döviz/bono, yatırım fonları, hisse senetleri ve uluslararası piyasalar hakkındaki bültenlerimizle finans dünyasını takip edin.
akyatirimPiyasaYorum
Asya piyasaları eksi açılıştan sonra toparlanırken, Brent petrol de haftaya %1’e yakın primli başlıyor. ABD vadelileri de %0,4 civarı artıda. Cuma günü 74 bin desteğinde tutunan BIST-100 Endeksi, 73 – 75 bin bandındaki sıkışma hareketine devam edebilir. Döviz sepetinin 3,06 desteğinde tutunarak, buradan tepki verdiğini görüyoruz. Daha gevşek bir Fed, dolarda kâr satışları, petrolde toparlanma ve Çin kaygılarının rafa kaldırılmasıyla, TL, son haftalarda diğer para birimlerinden görece pozitif ayrıştıktan sonra, cari seviyelerde bir konsolidasyon sürecine girebilir. Faizlerde de kısa vadede aşağı yönde potansiyel kısmen azalabilir. 5 yıllık CDS primimiz 290 seviyesi civarına tekrar demir attı. Geçtiğimiz haftanın sonuna doğru, Avrupa’da bankacılık sektöründe hisse senedi ve kredi piyasalarına gelen satışlar dikkat çekti. Bu hafta Avrupa bankalarına yönelik risk iştahı da piyasaların seyri üzerinde etkili olacak. Cuma günkü ABD tarım dışı istihdam verisi, Fed’in reaksiyon fonksiyonunu etkileyecek nitelikte gelmedi. İstihdamda geçici ve mevsimsel nedenlerle azalma dikkat çekerken, işsizlik oranı dokuz yılın en düşük seviyesine geriledi. Ortalama çalışılan saatler ve saatlik kazançlar ise beklentiden daha fazla toparlandı. Bu Çarşamba günü Yellen’ın Kongre önündeki konuşması önemli olacak. Yellen, faiz artışına dönük kaygılarını dillendirebilecekse de, Mart ayının artık masada olmadığına dair net bir sinyal vermekten büyük olasılıkla kaçınacaktır. Çin’in döviz rezervleri Ocak ayında 100 milyar dolara yakın daha eridi. Piyasa beklentisi 120 milyarlık bir düşüş idi. Rezervler bu hızla erimeye devam ederse, 3-6 ay içinde IMF tarafından kritik denen seviyelere gerileyecek. Bu durumda piyasa yuan üzerinde daha fazla baskı kurabilir ve Çin Merkez Bankası da rezervleri korumaktan vazgeçip yuanın daha fazla değer kaybına izin verebilir. Böyle bir gelişme, gelişen piyasa kurları aracılığıyla piyasalarda tekrar bir riskten kaçınma dönemine yol açacaktır. Bu hafta Yellen’ın konuşması dışında, ABD’de yarın JOLTS istihdam anketi, Cuma günü de perakende satışlar ve tüketici güveni verileri, Euro Bölgesi’nde ise Cuma günü 4. çeyrek büyüme verisi öncü tahmini izlenecek. İçeride ise Suriye gündemi ısınmaya devam ederken, bugün Aralık ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak. 08/02/2016

Sektör-şirket haberleri ile BIST ve hisselerin teknik analizlerine ulaşmak için tıklayınızHisse önerileri, piyasadaki günlük gelişmeler, sektör-şirket haberleri ile BIST ve hisselerin teknik analizlerine ulaşmak için tıklayınız.
klasikGorunum

Müşteri Girişi

Yatırımcı Giriş
Akbank Direkt
HisseAlSat

Hisse senedi verilerini Akbank Yatırımcı Anlık Borsa Uygulaması ile mi takip ediyorsunuz?

Anlık Borsa ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.


Hisse Senedi komisyonları için tıklayınız...